Historie klubu

V roce 1936 byl v Plzni založen odbor jiu-jitsu při BC Star Plzeň, později AC jiu-jitsu, první samostatný klub v ČSR. Klub dosahoval dobrých výsledků a propagoval judo na Plzeňsku. Judo se v regionu rozšířilo až na 21 klubů. Významnými judisty byli například Vl. Novák, ing. Petr Jákl a RNDr. Petr Šedivák. Klubem prošlo mnoho trenérů, například ing. Vl. Beneš, V. Bauer, ing. Petr Jákl a PhDr. K. Havlík. První kurz sebeobrany se konal v Plzni v roce 1936, vedený pražskými propagátory juda K. Cígnerem a dr. Želinským a maďarským instruktorem Dobo. První samostatný klub AC jiu-jitsu Plzeň vznikl 19. května 1937, předsedou byl Vojtěch Svoboda. Tréninky se konaly v tělocvičně Komenského školy. Klub čelil finančním problémům, ale jeho technická úroveň se zlepšila díky anglickému instruktorovi Mr. Leggettovi. Ve válečných letech 1939-1945 judo stagnovalo, ale po osvobození se klub stal součástí Sokola Plzeň I. Členové klubu se účastnili veřejných vystoupení a soutěží. V roce 1950 se judo dostalo do Spartaku LZ Plzeň, později TJ Škoda Plzeň. V padesátých letech se v Plzni judo rozvíjelo, vznikly kluby jako Dukla Plzeň a oddíl judo ve Slávii Plzeň. Významnými trenéry byli ing. Vladimír Beneš, Jiří Synek a Stanislav Vaňourek. V šedesátých a sedmdesátých letech docházelo k úspěchům na evropských a světových soutěžích, k čemuž přispěli trenéři jako PhDr. Karel Havlík a Václav Bauer. Dukla Plzeň a TJ Škoda Plzeň měly vytvořené dobré tréninkové podmínky, ale čelily i generační krizi a ztrátě talentů do jiných klubů. V roce 1992 se oddíl juda při TJ Škoda Plzeň stal samostatným subjektem s názvem Judoclub Plzeň. Klub opustil nevyhovující nehygienické sklepní prostory fotbalového stadionu ve Štruncových sadech. Výborné zázemí našel díky pochopení ředitele – p.Marka na 31. ZŠ na Lochotíně, kde byly postupně vybudovány sportovní třídy judo, které vedl Jiří Pospíšil a následně Mgr. Zbyněk Rubáš. Velmi pozitivním bylo i zařazení juda ve školním roce 1992-93 do výuky Sportovního gymnázia. Změny v devadesátých letech ovlivnily výkonnost mužů, ale klub se nadále snažil o podporu mladých talentů prostřednictvím různých tréninkových programů. V r. 2000, kdy se stát opět rozhodl výrazněji podporovat vrcholový sport mládeže, vzniklo v Plzni SCM (sportovní centrum mládeže) zaměřené na přípravu dorostu a juniorů do 23 let. V roce 2021 si J. Dolejš a R. Šimsa, bez toho, aniž by informovali výkonný výbor JC Plzeň, kterého byli členy, založili vlastní klub. Na základě těchto skutečností byli oba jednohlasně valnou hromadou vyloučeni z JC Plzeň. Staronovým předsedou klubu se stal JUDr. Zdeněk Vlček, místopředsedou Mgr. Zbyněk Rubáš a do VV byli zvoleni: Mgr. Jakub Dědeček, Mgr. Tomáš Buriánek a Ing. Jiří Beneš.